Stovky leteckých nadšenců v pondělí přivítaly na letišti Točná v Praze návrat jednoho z nejikoničtějších letounů druhé světové války – britského Hurricanu. Spolu se slavnějším Spitfirem tvořil páteř britského Královského letectva (RAF) v klíčové bitvě o Británii, přičemž právě Hurricane nesl většinu tíhy bojů a zajišťoval většinu sestřelů německé Luftwaffe.
Letoun, se kterým v řadách RAF létali i českoslovenští piloti, se na Točnou vrací po téměř třech letech. V srpnu 2022 došlo nedaleko Chebu k tragické nehodě, při níž letecké muzeum Točná přišlo nejen o pilota a přítele, ale také o jediný létající exemplář Hurricanu Mk. IV na světě. Komunita to však nevzdala – díky odhodlání a práci restaurátorů byl získán jiný stroj, renovován a opatřen autentickou kamufláží 310. československé stíhací perutě RAF.
„To letadlo do naší země patří, protože představuje velkou část naší historie boje proti nacismu. Bylo tahounem bitvy o Británii. Všude se zmiňují Spitfiry, ale špinavou a těžkou práci udělaly Hurricany,“ uvedl vedoucí projektu Jiří Horák, který stroj předvedl v letu nad zaplněným letištěm.
Renovovaný letoun tak nyní doplnil sbírku leteckého muzea Točná jako vzácný a létající exponát. Přestože bylo vyrobeno na 15 tisíc Hurricanů, dnes se jich ve vzduchu udrželo jen čtrnáct. Právě tento typ se podílel na téměř dvou třetinách potvrzených ztrát Luftwaffe během bitvy o Británii.
P3351 – stroj s válečnou historií napříč frontami
Letoun, který nyní zakotvil v české sbírce, nese označení P3351 a jeho bojová historie je skutečně jedinečná. Jako jediný Hurricane prošel bitvou o Francii, bojoval nad Anglií i Sovětským svazem. Svoji vojenskou dráhu zahájil ve Francii při střetech s německými stíhači, později kryl evakuaci britských sil z Dunkerque v rámci operace Dynamo.
Následně sloužil v 32. a poté i v 71. stíhací peruti RAF, kde působili američtí dobrovolníci. Létal hlídky nad Severním mořem, účastnil se výcviku a sloužil jako kurýrní stroj. V roce 1941 byl přestavěn na verzi Mk. II s novým motorem Rolls Royce Merlin XX a poslán do Sovětského svazu v rámci konvoje PQ-16, který čelil těžkým ztrátám. Po složení v Murmansku stroj znovu zasáhl do bojů a pokračoval v nasazení až do jara 1943.
Při jedné misi byl zasažen do chladiče, ale pilot nouzově přistál na zamrzlé tundře. Ruské jednotky letoun vyklidily a jeho torzo zůstalo v divočině padesát let, než jej objevil novozélandský sběratel Tim Wallis a nechal zrekonstruovat.
Památka a odvaha československých letců
Do České republiky se Hurricane dostal přes Anglii a Francii, kde jej odborníci opatřili autentickou kamufláží „NN-D“, ve které létali příslušníci 310. perutě. V tomto zbarvení dosáhli mimo jiné i šesti sestřelů nepřátelských letounů. Mezi letci byl například Bohumír Fürst, jehož syn Richard Fiřt se přišel na slavnostní návrat Hurricanu osobně podívat.
„Táta po válce zažil těžké časy. Rok a půl byl ve vězení na Mírově, protože se po návratu do vlasti stal pro režim nežádoucím,“ sdělil Fiřt. Přesto si doma našel sílu vyprávět o válce i o Anglii – o večerech bez mobilů, kdy se mluvilo o létání, dívkách, a také o nejistotě, zda další den vůbec přežijí.
Bohumír Fürst byl zraněn střepinou, nouzově přistál ve Francii, jednou omdlel při letu ve vysoké výšce a probral se jen sto metrů nad zemí. I tak přežil. Jeho příběh i letoun, který symbolizuje odvahu generace, je dnes znovu viditelný na českém nebi.
Odkaz, který nezmizel
Hurricane P3351 není jen exponátem. Je živoucím svědectvím odvahy, technické vynalézavosti a pevného hodnotového ukotvení. Připomíná, že skutečná síla nespočívá jen v inovaci, ale v ochotě bránit to, co je správné – i za cenu nejvyšší oběti.
